Oferte de angajare

 "System Control & Dispatching Company" angajeaza absolvent Facultatea de Energetica pentru postul de inginer (dispecer energetic).

Domeniul de activitate al companiei este dispecerizarea centralelor eoliene, fotovoltaice si cogenerare in structura iererhica operativa de dispecer (in cest moment sunt 36 de centrale).

Un pachet salarial atractiv.

Postul implica lucru in ture, cu o perioada de pregatire de maxim 3 luni.

Sediul: Strada Vidin, nr. 62, Sector 2, Bucuresti.

Pentru informatii suplimentare si depunerea CV-urilor, va rugam sa contactati urmatoarele persoane:

  • Horia Cimpeanu: tel 0745 120 956; e-mail: hscimpeanu@sc-dc.ro
  • Mihaela Stoian: tel. 0729 801 168; e-mail: mastoian@sc-dc.ro

Titlu: ANALIST, COD COR 251201

Titulatura interna GE: Analytics Engineer

Domeniul de activitate:

Activitatea se desfasoara in cadrul diviziei General Electric Digital, biroul de inginerie din Bucuresti (Romanian Engineering Office (ROMEO) - 140 angajati).

Activitatea din cadrul acestui birou este exacta pe dezvoltarea si implementarea sistemelor informatice destinate:

  • Conducerii sistemelor de transport a energiei electrice (EMS)
  • Conducerii sistemelor de distributie a energiei electrice (DMS)
  • Sistemelor pentru piata de energie (MMS)
  • Sisteme GIS.

La realizarea acestor sisteme contribuie diferite colective specializate pe domenii tehnice disticte. (hardware, comunicatii, baze de date, aplicatii, ..)

Una din activitatile specifice, derulate in contextual mentionat, este cea de inginerie pentru aplicatii specifice monitorizarii si controlului sistemelor electroenergetice (regim permanant in retele buclate si radiale, calculul curentilor de scurtcircuit in retele buclate si radiale, estimator de stare, analiza contingentelor, optimizarea regimurilor de functionare a sistemelor electroenergetice, reglajul tensiunii, regaljul frecventei, managementul rezervei de putere, repartitia optima a sarcinii intre grupurile electroenergetice, prognoza sarcinii, echivalenti de retea, analiza stabilitatii, regimuri tranzitorii, modelarea functionarii echipamentelor, automatizarilor si sistemelor de protectii din centrale electrice si retele electrice, modele pentru piata de energie). Aceasta activitate se deesfasoara in colectivul “Application Engineering - AE”. Cerintele de mai jos sunt specific pentru acest colectiv.

General Electric ia in consideratie ca dezvoltarea competentelor profesionale se realizeaza in timp prin activitate in echipa.

Scop AE:

Realizarea activitatilor de modelare matematica a fenomenelor fizice din sistemele electroenergetice si dezvoltare software (programare, implementare, lansare de functionalitati si/sau seturi de functionalitati) pe multiple proiecte în paralel, lucrând, totodată, cu echipe de inginerie de proiect din România și din afară, ce au ca scop lansarea cu succes a soluțiilor globale aduse de echipele regionale de proiect.

Realizarea analizei, în vederea definirii specificațiilor pentru construirea efectivă a sistemelor informatice, susceptibile să răspundă cerințelor utilizatorilor

Cerinte specific AE:

  • Cunostinte de modelare a fenomenelor si proceselor .electroenergetice (regim permanant in retele buclate si radiale, calculul curentilor de scurtcircuit in retele buclate si radiale, estimator de stare, analiza contingentelor, optimizarea regimurilor de functionare a sistemelor electroenergetice, reglajul tensiunii, regaljul frecventei, managementul rezervei de putere, repartitia optima a sarcinii intre grupurile electroenergetice, prognoza sarcinii, echivalenti de retea, analiza stabilitatii, regimuri tranzitorii, modelarea functionarii echipamentelor, automatizarilor si sistemelor de protectii din centrale electrice si retele electrice, modele pentru piata de energie)
  • Bună înțelegere a fenomenelor întâlnite în sistemele energetice și modelarea matematica a acestora.
  • Cunoștințe de sisteme în timp real
  • Cunostinte SCADA și protocoale analoage
  • Abilități de programator în C/C++ sau similare
  • Familiaritate sau experiență în dezvoltare pe Windows OS sau UNIX OS
  • Experiență în testare software
  • Cunostinte creare funcționalități pentru servicii web și interogarea datelor
  • Cunoștințe și experiență în domeniul infrastructurii și livrării aplicate, incluzând rețeaua informatică (rutare, firewall etc.), DNS, VMWare, Cloud computing, baze de date, servere web și aplicații, instrumente de administrare
  • Cunoasterea limbii engleze (scris si vorbit) - nivel avansat
  • Disponibilitate pentru calatorii: 50% din timp

Responsabilitati principale:

  • Definirea specificațiilor, producerea și lansarea sistemelor de software în conformitate cu cerințele utilizatorilor/clienților necesită un nivel ridicat de abilități analitice și de proiectare.
  • Analiza si dezvoltarea modelelor matematice pentru functionarea, controlul si automatizarea sistemelor electroenergetice.
  • Parametrizare, optimizare, testare a aplicatiilor informatice pentru automatizarea, reglajul si controlul sistemelor electronergetice.
  • Elaborarea algoritmilor de calcul numeric si implementarea acestora in produse software destinate controlului sistemelor electroenergetice
  • Scriere de cod care să întrunească standardele, cerințele și funcționalitățile dorite folosind tehnologia destinată proiectului
  • Înțelegerea parametrilor de performanță și analizarea performanței unei aplicații
  • Cunoașterea structurilor de date importante, algoritmilor, precum și implementarea lor folosind limbajele de programare preferate
  • Elaboreaza si preda cursuri pentru sistemele informatice specifice.
  • Realizeaza activitatile de punere in functiune si testele de receptie pentru sistemele informatice specifice.

Studii / Specialitatea:

  • Diplomă de licență sau master în Inginerie Electroenergetica sau Informatica in domeniul energetic

Contact: dragos.petricica@ge.com